Japa & Co
01-354 Warszawa
ul. Borowej Góry 10

E-mail: jakubowski@japa.pl
kom. 601211952
kom. 697955151

Jak spakować książki do przeprowadzki?

16-07-2021 r.

Każdy, kto kiedykolwiek miał książki, zna frustrację związaną z wygiętą okładką, podartą stroną lub zgniecioną obwolutą. Przeprowadzka i przenoszenie domowej biblioteczki wydaje się proste, ale niejednokrotnie kończy się ono niepotrzebnym uszkodzeniem naszych książek. Korzystając z naszego przewodnika dowiesz się, jak spakować książki do przeprowadzki.

1. Przejrzyj swoją kolekcję książek

Przeprowadzka mieszkania to doskonały moment na to, że żeby zweryfikować czy naprawdę potrzebujesz wszystkich książek? Nikt nie lubi się ich pozbywać, ale na przestrzeni lat, pojawiają się na naszych półkach nietrafione prezenty, pozycje które okazały się mało ciekawe albo (z uwagi na zakup nowszego wydania) duplikaty. Rozluźnienie półek ma dodatkową zaletę — więcej miejsca na nowe tytuły.

Przy okazji przeprowadzki przejrzyj swoje książki i zdecyduj, które zabierzesz ze sobą. Zacznij przeglądanie zbioru wcześniej, tak żeby nie spieszyć się z decyzją.

Co zrobić z książkami, których nie bierzesz?

Kiedy już przejrzysz i zdecydujesz, które książki znajdą nowy dom, masz kilka opcji. Zaproś znajomych na małe przyjęcie z książkami. Pozwól im przejrzeć tytuły, które odłożyłeś na bok i zaproponuj, by znaleźli im dom na swoich półkach.

Książki możesz spróbować też sprzedaż w antykwariacie lub wystawić na portalach ogłoszeniowych. Sprzedaż niepotrzebnych tomów to doskonały sposób na pokrycie kosztów związanych z przeprowadzką do nowego miejsca.

Woluminy, których nie zabrali znajomi i które nie znalazły kupców, możesz podarować okolicznej bibliotece.

2. Zacznij pakować książki wcześniej

Pakowanie książek zajmuje sporo czasu. Często przed spakowaniem książki wymagają wytarcia z kurzu. W przypadku cenniejszych woluminów, przed włożeniem do kartonów musimy owinąć je folią bąbelkową. To nie jest jedna z tych rzeczy, które możesz zostawić na ostatnią chwilę.

Podczas opracowywania planu pakowania (o tym, jak zaplanować pakowanie przeczytasz TUTAJ) zalecamy nadanie książkom najwyższego priorytetu. Być może będziesz musiał przez chwilę uporać się z małym stosem pudełek, ale przynajmniej będą one już gotowe do transportu.

3. Pogrupuj swoje książki według rozmiaru lub półkami

Jeśli posiadasz dużo tytułów różnych wydawnictw, bardzo szybko zorientujesz się, że wiele z nich ma różne rozmiary. Często nie przeszkadza to podczas ich układania na półce, ale w trakcie przeprowadzki okazuje się, że pakowanie książek zaczyna przypominać rozgrywanie partii Tetrisa.

Jednym z rozwiązań jest więc uporządkowanie książek według rozmiaru. Najpierw zbierz książki do przeprowadzki w jednym miejscu. Dzięki temu będziesz mieć dużo lepsze wyobrażenie o tym, jak wszystko będzie pasować.

Alternatywnie możesz pakować książki, przypisując jednej półce jeden (lub więcej) karton. Ułatwi to ich rozłożenie w nowym mieszkaniu i pozwoli Ci zachować dotychczasowy porządek.

4. Używaj małych pudełek

Jedna książka jest łatwa do noszenia. 30-50 książek? Nie tak bardzo. Bez względu na to, ile masz książek, pamiętaj, że przenoszenie ich będzie trudne. W tym momencie należy rozważyć czy nie przyda Ci się odpowiednia firma transportowa.

Najlepszym sposobem na pakowanie książek do przenoszenia jest użycie małych pudełek. Powinny być to kartony, które utrzymają wagę około 20 kg. Dzięki temu Twoje książki będą łatwiejsze i bezpieczniejsze w trakcie przenoszenia.

Zanim zaczniesz pakować książki, upewnij się, że pudełka są mocne i dobrze uszczelnione. Opcjonalnie możesz je wyłożyć papierem do pakowania. Kartony powinny być bardzo wytrzymałe po bokach i w rogach

Asekuracyjnie dodaj dodatkową taśmę do spodu kartonu. Stworzy ona dodatkowy szew. Zwiększy on wytrzymałość i ochroni Twoje książki przed jakimkolwiek płynem lub brudem.

Na koniec możesz wyłożyć wszystkie pudełka kilkoma warstwami papieru pakowego lub papieru gazetowego. To dodaje trochę dodatkowej amortyzacji i jest jeszcze jednym sposobem ochrony Twoich książek.

Skąd wziąć małe kartony do przeprowadzki?

Potrzebne pudełka można zdobyć na kilka sposobów.

• Jeśli zdecydowałeś się na przeprowadzkę z naszą firmą, kartony możesz je otrzymać od nas. Powiedz nam, ile książek jest do spakowania, a my dostarczymy idealne kartony na książki, bezpośrednio do Twoich drzwi. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja.

• Opcjonalnie możesz zapytać lokalne sklepy. Każdy sklep, do którego regularnie docierają dostawy, będzie miał pudełka przez co najmniej dzień lub dwa po nadejściu przesyłki. Kto wie — być może nawet Twoja lokalna księgarnia może mieć dokładnie to, czego potrzebujesz.

• Jeśli żadna z powyższych możliwości nie przypadła Ci do gustu, możesz poszukać kartonów w sklepach internetowych.

5. Ułóż je prawidłowo

Najpopularniejszym sposobem, aby umieścić zawartość biblioteczki w kartonie, jest ułożenie książek na płasko. Jeśli jednak nie masz kartonu odpowiedniego formatu, może się okazać, że po bokach zostanie wolne miejsce. Zwróć na to uwagę. Jeśli go nie uzupełnisz, zawartość może przesuwać się w pudełku. Alternatywnie możesz je ułożyć grzbietami do dołu. Wypełnisz dzięki temu karton od brzegu do brzegu oraz zmniejszysz prawdopodobieństwo uszkodzenia stron.

Zalecamy użycie obu tych kombinacji tak, aby jak najlepiej wykorzystać swoje pudełka.

6. Wypełnij wszelkie luki materiałami opakowaniowymi

Pomimo tego, że książki są ładnie prostokątne, w pudełku często pozostaje miejsce. Kiedy tak się stanie, należy wypełnić wszelkie luki materiałami opakowaniowymi. Możesz do tego wykorzystać folię bąbelkową albo wypełnić wolną przestrzeń przy pomocy własnych ubrań. To świetny sposób na zmniejszenie ilości odpadów i spakowanie kilku rzeczy jednocześnie. Ponadto materiały odzieżowe są miękkie i elastyczne. Dzięki temu idealnie nadają się jako zabezpieczenie w środku kartonu.

7. Więcej taśmy

Podobnie jak w przypadku dolnej części pudełka, należy zabezpieczyć górę pudełka dodatkowymi warstwami taśmy. Dobrze zapieczętowane pudełko (lub walizka) to najlepszy sposób, aby pakować książki do przeprowadzki.

8. Etykieta, etykieta, etykieta

Jeśli zabezpieczyłeś już odpowiednio zawartość swoich półek, warto zająć się etykietami. Powinieneś oznaczyć nie tylko to, co jest w pudełku, ale także górną stroną. Możesz też w przypadku cennych zbiorów dodać dopisek "ostrożnie".

9. Rozpakuj je jako pierwsze

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, w końcu wydaje się, że jest wiele innych ważniejszych rzeczy. Jak ekspres do kawy, patelnia, talerze? Nie chodzi jednak o to, że książki są mniej lub bardziej ważne. Istotne jest to, że rozpakowanie opróżni wiele pudełek i zapewni więcej miejsca na wszystko inne.

Dodatkowa rada - Zatrzymaj jedną lub dwie książki dla siebie

Nie zapomnij o tym, żeby zostawić coś do poczytania. Być może książka przyda Ci się podczas drogi do nowego mieszkania. Być może też skorzystałeś z naszej rady i spakowałeś się odpowiednio wcześniej. A może zwyczajnie czekasz, aż nasza firma zajmie się wszystkim za Ciebie. Niezależnie od tego wszystkiego warto mieć jedną książkę bezpośrednio pod ręką.

Zleć transport nam

Jeśli sama myśl o przeprowadzce jest dla Ciebie męcząca, zleć to wszystko odpowiedniej firmie. Bez względu na to, ile masz książek, możemy je przenieść za Ciebie. Nasz doświadczony zespół realizuje przeprowadzki od 1991 roku. Jesteśmy ostrożni i profesjonalni. Zadbamy o wszystkie Twoje rzeczy i bezpiecznie dostarczymy je do Twojego nowego domu. Jeśli chcesz, możesz zlecić nam nie tylko usługi transportu, ale także pakowanie kartonów i ich późniejsze rozpakowanie.

JAPA PRZEPROWADZKI WARSZAWA

Przeczytaj pozostałe artykuły: